Diablo IV Regional Pricing Issue for Turkey(Türkiye)

Hello! It seems the regional pricing for Turkey (Türkiye) is wrong, Blizzard announced that they’ll take 10 TL base for $1.00 yet even if the Ultimate Edition costs $99.99 it is priced as 1699 TL. It seems the price is based on current Turkish Lira/USD Dollar price, isn’t the price should be 1000 TL?

7 Likes

Ticket atalım ben attım.

1 Like

Community ekibinin bu tarz sorunlarda söz hakkı olmuyor, bana böyle cevap verdiler ve buraya yönlendirdiler.

1 Like

doğru yapmışsın, ne kadar çok bu ve benzeri topic açılırsa o kadar etki ihtimali olur

1 Like

Evet bana da aynı mesajla döndüler topic açmaya devam

1 Like

Ihtimali de geçtim dostum, açıkladıkları TL/Dolar fiyatlandırması bu oyuna apply edilmemiş nedense. Eğer bilerek yapılmış bir şeyse en azından sebebini öğrenmek isterim.

1 Like

Same probleme here with Kazakhstan tenge currency. 70$ for a standart edition is rediculus price for Kazakhstan.

1 Like

I’m sorry :frowning: They also did a price adjustments for Kazakhstan right? They should reduce these prices.

1 Like

Hi everyone. In armenia its also interesting. It shows a price in Georgian Lari as 191 gel which is about 94$

1 Like

Also there is a post from guy in Moldova which says that for them all prices are in Ukrainian hryvnia.
So both Lari and Hryvnia are unstable currencies and after some time if rate become worse its possible we would be charged even more while trying to convert our currency to any other (in addition to a losses which you have while converting a currency).
So I dont see a reason why its not just a Drams or Dollars (there is a lot of people in armenia who gets their salary on dollars so that currency would be fare also), the way it is now leads to a lot of problems. Im not even speaking about making price lower than 70$ for poorer markets

1 Like

YEAH, 69.99-99.99 usd is cracy price, I cant paying that price to a game, event I living in Norway, but the price so expansiv, much country in europe paying alot hight electricity price an use a GTX 3090 to play the gam… and paying ,Disney+, Netflix, football tv, ps5, xbox food, collective transport, fixing car , no more holiday?

1 Like

Hope someone from Blizzard answers to this topic, because something with the pricing is definitely wrong.

1 Like

If game developers continue increasing prices especially for countries that has lower income mostly , using illegal copies will thrive. so my advice is to balance prices due to countries income level so the dont us loyal customers!!!

1 Like

Tracking activity on other posts related to this problem, no activity yet. Aither no fix in shop - still wrong currency

1 Like

Lütfen DiabloII içinde açtığım topice yardımcı olalım. Politika olarak bölgesel fiyatlandırma bir yana, 67% indirim alan oyun TR’de indirime girmiyor. Bu durumu konuştuğumda topic açmaya yönlendirdiler. Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Like

We want to be noticed!
We want D2R to be put on sale for 67% in TRY on Battle.net PC as well.
Daily reminder. It’s called justice.
(Arkadaşlar DiabloII için yapılan indirimler bölgemizde PC için uygulanmıyor bile. Bu konuda şikayetimizi dile getirmemize yardımcı olursanız sevinirim.)

1 Like

Dinlemiyorlar gibi Ugurhan. Başka bölgelerle ilgili de şikayet dillendirenler var ama Blizzard tarafından olumlu olumsuz tek yanıt yok hiç birinde. Bu tutum ve davranışlar, bu firmanın er ya da geç sonunu getirecek.

argentina price its stupid , they just rise up.

1 Like

Bu anlık alabileceğimiz bir sonuç değil. Ben uzun zamandır inceliyorum bu konuda genel olarak şikayetler hep gelip geçici olmuş. Uzun süre topicde kalmak faydalı olabilir. En azından post atmak ücretsiz :smiley:
Support ile tekrardan iletişim kurdum. Şikayetinizi gayet iyi anladık, bu durumun böyle olması üzücü lakin biz müşteri hizmetleri olarak fiyatlara müdahale edemiyoruz diye tekrar eklediler. Israrla buranın linkini veriyorlar.
İsteyenin bir yüzü kara vermeyen… :smiley:

Maybe stop voting for a dictator then